Opis i charakterystyka gryfu olimpijskiego

   Wyposażenie siłowni wiąże się z niesamowicie dużą ilością sprzętów, urządzeń i przyrządów różnych kategorii. Na pewno nie może zabraknąć w niej gryfu, który jest absolutną podstawą takiego zaopatrzenia. Gryfy ogólnie można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy wśród nich typ prosty, łamany, kratownicę, gryf krótki, oraz te standardowe i olimpijskie. W tym artykule zajmiemy charakterystyką tego ostatniego, czyli gryfu olimpijskiego.

Czym jest gryf?

   Gryf jest całkowicie niezbędnym przedmiotem wśród tych, które tworzą kompletne oprzyrządowanie na siłowniach. I mowa tutaj zarówno o siłowniach otwartych, publicznych, jak i tych tworzonych w domowych zakątkach. Bez niego nie byłyby możliwe podstawowe ćwiczenia górnych partii ciała. Dzieje się tak dlatego, że gryf jest stalowym drążkiem, na którym umieszcza się wszelkiego rodzaju obciążenia. Wykorzystywany jest więc do ćwiczeń takich, jak klasyczne wyciskanie, czy martwy ciąg.

Gryfy dzielą się na kilka wariantów:

gryf prosty – standardowy pręt, najczęściej wykorzystywany do budowania klatki piersiowej, a także używany do podrzutów i zarzutów oraz martwego ciągu

gryf łamany – charakteryzuje się powyginaną konstrukcją oraz specjalnym kątem nachylenia, który wspomaga intensywniejszą pracę mięśni, idealny do treningu bicepsa i tricepsa

kratownica – daje możliwość różnorodnych chwytów i pozwala na szeroki zakres ćwiczeń, dzięki którym trening staje się bardziej kompleksowy

gryf krótki – jest częścią hantli, może też zastępować sztangę, pozwala trenować górne partie ciała oraz górne kończyny

Gryf olimpijski

   Gryfy można także rozdzielić na dwie główne podgrupy – gryfy standardowe oraz olimpijskie.

Te standardowe dedykowane są ćwiczeniom na sztandze zwykłej. Posiadają blokady lub gwinty na zakończeniach, aby uniknąć zsuwania się obciążeń. Są bardzo uniwersalne i funkcjonalne, dlatego pozwalają na wykorzystywanie wszystkich ich odmian.

Gryf olimpijski wyróżnia się specjalną konstrukcją. Posiada przede wszystkim większą średnicę, niż standardowa wersja. Wynosi ona 50 mm i pozwala na dźwiganie większych i cięższych obciążeń. Dlatego taki gryf jest dobrym sprzętem dla bardzo doświadczonych i zawodowych sportowców, ale także nie sprawia problemów w użytkowaniu amatorom i osobom ćwiczącym rzadziej.

   Zarówno gryf standardowy, jak i olimpijski dzieli się na wszystkie wymienione wcześniej kategorie. Wyróżniamy więc gryf olimpijski łamany, prosty i w wersji kratownicy. Poza tym dostępne są też odmiany przypisywane konkretnym płciom. Gryf kobiecy wynosi 15 kilogramów ciężkości oraz 2,1 metra długości. Męski natomiast 20 kilogramów wagi oraz 2,2 metra długości.

   Gryfy są przyrządami niezbędnymi w takich dziedzinach jak kulturystyka, trójbój siłowy, podnoszenie ciężarów, czy przy amatorskiej rozbudowie górnych części ciała. Nie mniej jednak każdy, kto myśli o klasycznym treningu siłowym powinien zaopatrzyć się w odpowiedni gryf.

About the Author

You may also like these