Gryf olimpijski czym jest i jaki wybrać?

Gryf olimpijski, inaczej nazywany drążkiem, lub prętem, stanowi część sztangi. Na gryf zakładane są obciążenia, dzięki czemu sprzęt do ćwiczeń jest kompletny. Jest to sprzęt coraz częściej wybierany przez osoby ćwiczące, niezależnie czy są one początkujące czy zaawansowane. Dzięki możliwości wyboru obciążników taki sprzęt przyda się każdemu. 

Rodzaje gryfów. 

Gryfy dzieli się głównie na te proste i łamane, ich specyfikacje różnią się dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Gryf prosty jest to najzwyklejsza forma pręta, zazwyczaj wykonuje się z nim przysiady, martwy ciąg, wyciskanie na klatę, czy na barki. Innymi słowy ten rodzaj gryfu sprawdza się głownie przy ćwiczeniach na ramiona. Natomiast ten łamany różni się od prostego mniejszym lub większego zakrzywieniem pręta. Ten rodzaj sprawdza się najbardziej u osób zaczynających, czy mających problemy z nadgarstkami, gdyż ten rodzaj gryfu obciąża je znacznie mniej. Z jego pomocą trenuje się głównie bicepsy. 

Jakie są zalety wyboru gryfu olimpijskiego?

-Pewne chwytanie sztangi podczas ćwiczeń, 

-Większość z nich charakteryzuje wysoka jakość wykonania, 

-Sprawdza się zarówno u mniej doświadczonych, oraz bardziej zaawansowanych sportowców.

Jak dobrać gryf olimpijski?

Jak już wiadomo najważniejsze jest to co chcemy trenować, lecz co potem? Przy wyborze należy skupić się na kilku aspektach: średnicy uchwytu, wskaźniku PSI, rękawach, oraz pokrycie sztangi. Średnica gryfu bezpośrednio decyduje o jego sprężystości czyli o tym, jak gryf zachowa się pod ciężarem. Cieńszy gryf łatwiej będzie się uginał, dzięki czemu będzie się sprawdzał do treningów dynamicznych takich jak podnoszenie ciężarów. Natomiast gryf grubszy sprawdzi się znakomicie przy treningach czysto siłowych, takich jak martwy ciąg. Najczęściej na rynku dostępne są gryfy o średnicy 25 mm, oraz 28-30 mm. PSI jest to wskaźnik mówiący jakie największe obciążenie możemy założyć na gryf by nie spowodować jego uszkodzenia, na przykład trwałego odkształcenia. Stal o wskaźniku powyżej 190 000 PSI możemy uznać za dobrą, zaś o wskaźniku powyżej 210 000 PSI za stal wysokiej klasy. Rękawy gryfu decydują o tym czy ciężar będzie prawidłowo działać na sztandze. Pokrycie, czyli ostatni aspekt, który musimy wziąć pod uwagę, dzielimy na pokrycie rękawów, oraz części chwytnej sztangi. Rękawy poddawane są procesowi chromowania, które wydłuża ich żywotność. Część chwytna sztangi natomiast przechodzi dwa procesy jej krycia. Pierwszym z nich jest ryflowanie, drugim pokrycie substancjami ochronnymi. 

About the Author

You may also like these