Czym charakteryzuje się standardowy gryf olimpijski i jakie posiada zalety?

Osoby trenujące na co dzień siłowo podczas wykonywania ćwiczeń wykorzystują rozmaite akcesoria. Jednym z nich jest gryf olimpijski, który stanowi główny element sztangi. Podnoszony wraz z obciążeniami powoduje powstawanie mikrouszkodzeń w mięśniach, co w rezultacie skutkuje ich miarowym rozrostem i poprawą wyglądu całej sylwetki.

Specyficzna budowa to podstawowy wyróżnik

Gryf olimpijski jest zazwyczaj wykonany ze chromowanej, ewentualnie nierdzewnej. Posiada średnicę wynoszącą 50 milimetrów – dla porównania w tradycyjnym gryfie to od 25 do maksymalnie 31 mm. Dzięki takiej konstrukcji omawiany sprzęt odznacza się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym zwłaszcza rozciąganie oraz wyginanie. Kolejna istotna cecha to brak jakichkolwiek nacięć na powierzchni, co skutecznie zapobiega destrukcyjnym pęknięciom nawet po dłuższym okresie eksploatacji. Dla zwiększenia komfortu obsługi część chwytna pokryta jest wypukłym wzorem radełkowanym. Gryf olimpijski nie występuje w jednej formie. Największą popularnością cieszy się model prosty o długości 220 cm i wadze około 20 kg, przeznaczony przede wszystkim do przysiadów, wyciskań żołnierskich, martwego ciągu i ćwiczeń na klatkę piersiową. Z kolei modele lekko i mocno łamane są wyraźnie krótsze (długość do 120 cm) i dedykowane głównie ćwiczeniom na bicepsy, tricepsy czy plecy. Zakrzywienie gwarantuje tutaj pełną ochronę nadgarstków przed poważnymi kontuzjami. Na rynku znajdziemy też gryfy krótkie, wprost idealne przy kształtowania mięśni ramion.

Walory użytkowe na optymalnym poziomie

Przeciętny gryf olimpijski umożliwia przeprowadzenie wyjątkowo urozmaiconego treningu. Przynosi to oczywiście efekt w postaci szybkiego osiągania pożądanych celów sportowych. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo wysoka trwałość, przekladająca się bezpośrednio na wieloletnie użytkowanie (często dożywotnie) i jednocześnie całkiem sporą oszczędność pieniędzy – za nowy egzemplarz trzeba bowiem zapłacić co najmniej 350 złotych. Na uwagę zasługuje ponadto zwiększona pewność chwytu w trakcie ćwiczeń. Właściwość ta odgrywa niezwykle ważną rolę w przypadku osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z siłownią. Oto pozostałe atuty, jakie posiada gryf olimpijski

– estetyczny design (każdy detal wykończony z ogromną precyzją)

– ustandaryzowana średnica (pasująca do wszystkich obciążeń olimpijskich)

– zminimalizowane ryzyko porysowania powierzchni przez talerze (ze względu na warstwę chromu)

– angażowanie do pracy nie tylko mięśni, ale również więzadeł i ścięgien (pozytywny wpływ na układ ruchu)

About the Author

You may also like these